X
تبلیغات
زولا

ترامپ

فشار ترامپ برای جنگ با ایران بالا گرفت

انتخاب : مشاور امنیت ملی ایالت متحده ؛ ژنرال مک مستر ، یکی از علاقه مندان به ایجاد سیاست خارجی گسترده و البته یکی از چندین مشاور ارشد کاخ سفید است که مانع شده ترامپ با ایران وارد مجادله شدید شود . بر همین اساس نیز پیش بینی می شود وی اخراجی بعدی کاخ سفید باشد .

به گزارش اسپلینتر نیوز ، گرچه مک مستر تاکنون رسما اخراج نشده است، اما ترامپ مدت ها است که روی رفتن او و جایگزین کردن شخصی دیگر برای پست وی برنامه ریزی کرده است . برای مثال برخی تیترهای گزارش های واشنگتن پست در ماه های اخیر شامل این موارد بوده است :

"رئیس جمهور ترامپ تصمیم گرفته است که ژنرال مک مستر را از عنوان مشاور امنیت ملی خود حذف کند و به گفته پنج نفر از منابع آگاه حاضر در کاخ سفید ، ترامپ با جدیت در حال بررسی و بحث در مورد جایگزین های بالقوه مک مستر است . وی آماده است این پست را تحویل فرد دیگری دهد ."

"ترامپ اکنون مشکلی با برکناری مک مستر ندارد اما مایل است او را در زمانی مناسب اخراج کند، چراکه نمی خواهد او تحقیر شود و از سوی دیگر جایگزین مناسبی برای او پیدا کند"

"واکنش مک مستر نسبت به موضوع ایران کاملا مشابه با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه است. گزارش شده است که هر دو رهبر وزارت امور خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده در حمایت از معامله هسته ای ایران قرار دارند. نامزد ترامپ برای جایگزینی تیلرسون، مدیر سی آی ای مایک پومپئو، است که دولت ایران را در اکتبر گذشته بسیار خطرناک ارزیابی کرد.

به اعتقاد پاول بلست نویسنده این مقاله ، برخی گزارش ها حکایت از آن دارند که نامزدهای جایگزین مک مستر، شامل سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد جان بولتون است ، وی در سال 2015 میلادی در نیویورک تایمز ادعا کرد که اقدام به رفتارهای پیشگیرانه علیه ایران خواهد کرد و طی سال گذشته نیز از ترامپ درخواست کرد تا معامله هسته ای ایران را تمدید نکند. از دیگر نامزدهای بالقوه این پست می توان به کیت کلوگ، رئیس ستاد شورای امنیت ملی اشاره کرد که نقش بسزایی در فاجعه بازسازی عراق ایفا کرده و پس از آن برای بیش از یک دهه به عنوان مدیر اجرایی پروزه های پیمانکاری نظامی فعالیت کرده است .

[ پنج‌شنبه 2 فروردین 1397 ] [ 23:16 ] [ حمزه ذاکری ]